„Norėjome, jog bendrosios centro erdvės būtų valdomos patogiau ir esant poreikiui būtų apjungiamos. Pavyzdžiui, šiuo metu sudiegti sprendimai leidžia centralizuotai valdyti vaizdą ar garsą pagrindiniame pastato vestibiulyje, konferencijų salėje, restorane, susitikimų kambariuose ir net lauko erdvėje. Tai atveria gerokai daugiau galimybių veiklų organizavimui bei leidžia tai atlikti itin patogiai, be daugybės skirtingų valdymo pultelių.“
„Vastint Lithuania“ vadovas Kęstutis Vedeckis
Pastarasiais metais sparčiai augant verslo centrų statyboms, biurų modernizavimo sprendimai tapo itin aktualūs. Nekilnojamojo turto vystytojai bei įstaigų savininkai vis daugiau dėmesio skiria ne tik išskirtiniam ir ergonomiškam interjerui, bet ir technologiniams įrankiams, padedantiems užtikrinti efektyvų ir modernų biuro valdymą.
Vienas tokių verslo centrų – „Vastint Lithuania“ bendrovės vystytas ir 2021 m. pabaigoje duris nuomininkams pravėręs Laisvės pr. 10 esantis „Business Garden Vilnius“. Jame įdiegti pažangiausi vaizdo ir garso sprendimai, valdomi išskirtinai internetinio ryšio (IP) tinklais. Kol kas tai tik trečias verslo centras Lietuvoje, kurio infrastruktūra valdoma IP tinklo sprendimų pagrindu ir pirmas, kuomet toks sprendimas kurtas ne pagal vienos konkrečios įmonės poreikius, o įvertinus galimą nuomininkų įvairovę. Projekto įgyvendinimu rūpinosi „Atea“ IT specialistų komanda drauge su kolegomis iš „Biznio mašinų kompanijos“ (BMK), kurie buvo atsakingi už vaizdo ir garso sprendimų apjungimą.
Prioritetas – visapusiškai integruota ir apsaugota sistema
Sparti technologinė pažanga kol kas nežymiai atsispindi biurų rinkoje. Šiame segmente vis dar dominuoja standartiniai sprendimai, kurių technologiniai įrankiai nebepavaldūs ilgalaikėje perspektyvoje. Kaip pažymi „Atea“ projektų vadovas Paulius Kirdeikis, įrengiant biurus būtent pradiniame etape per mažai galvojama apie technologijų integraciją ir jų panaudojimo galimybes ateityje. Tad absoliuti dauguma verslų patalpose turi du sprendimus: įvestą interneto tinklą bei atskirai atvestus ir sujungtus vaizdo bei garso įrangos tinklus. Tokiu atveju kiekviena erdvė yra apribota tiek dėl įdiegtų jungčių, tiek dėl sistemų ar įrangos suderinamumo.
Integruota, apsaugota nuo išorinių grėsmių ir pagal individualius verslo centro poreikius pritaikyta sistema, buvo viena užduočių statant naują biurų kompleksą. „Vastint Lithuania“ vadovas Kęstutis Vedeckis akcentuoja, jog pasaulinės tendencijos biuro nuomos rinkoje jau porą metų krypsta būtent vieninga technologijų valdymo kryptimi. „Business Garden Vilnius“ projektas yra išskirtinis dėl savo masto, nes apima net 6,2 ha teritoriją, kurioje 42 tūkst. kv. m skirta biurams ir prekybai skirtoms patalpoms. „Norėjome, jog bendrosios centro erdvės būtų valdomos patogiau ir esant poreikiui būtų apjungiamos. Pavyzdžiui, šiuo metu sudiegti sprendimai leidžia centralizuotai valdyti vaizdą ar garsą pagrindiniame pastato vestibiulyje, konferencijų salėje, restorane, susitikimų kambariuose ir net lauko erdvėje. Tai atveria gerokai daugiau galimybių veiklų organizavimui bei leidžia tai atlikti itin patogiai, be daugybės skirtingų valdymo pultelių“, – teigia K.Vedeckis.
„Atea“ komandos tikslas šiame projekte buvo sukurti pagrindinį interneto tinklo įvadą bei sujungti serverius, kad nuo jų galėtų būti prijungti vaizdo ir garso sprendimai, užtikrinantys patikimą bevielio ryšio sprendimą viešose vidaus ir lauko erdvėse. Pastatų komplekso viešose erdvėse buvo sudiegta „Aruba“ gamintojo bevielio ryšio įranga, palaikanti naujausią WiFi 6 standartą, prognozuojant, jog ateityje visi įrenginiai veiks būtent jo pagrindu. Jis padeda užtikrinti ženkliai greitesnį ir saugesnį vidinį bevielį ryšį. Apsaugai nuo išorinių grėsmių buvo pasirinktas pasaulyje gerai žinomas saugumo sprendimų gamintojas – „Fortinet“.
Wifi sprendimai pritaikyti ne tik vidaus, bet ir lauko erdvėms
Atsižvelgiant į verslo centro teritorijos dydį, vystytojui buvo itin svarbu užtikrinti internetinio ryšio sprendimus ir vidiniame kiemelyje, tad buvo nutarta wifi prieigos stoteles įrengti ir jame. „Atea“ atstovas P. Kirdeikis pažymi, jog tai vis dar yra retenybė Lietuvos rinkoje, nes dauguma apsiriboja tinklu pastatų viduje. „Išanalizavus aplinkos bevielio tinklo padengiamumą buvo įrengta 13 prieigos taškų. Užduoties įgyvendinimui ieškojome ne tik technologinių sprendimų, bet ir kaip juos priderinti prie bendros pastato aplinkos. Lauko WiFi stotelės yra gana didelės, išsiskiriančios baltos spalvos, tad reikėjo derintis prie parko takelių, apšvietimo stulpų, sporto aikštyno ir žalios erdvės išdėstymo bei pasirūpinti jų dažymu specialiais dažais. Sudiegus stoteles, jos irgi buvo integruotos į bendrą garso sistemą, tad nuo šiol klientas gali valdyti, kokį muzikinį foną ar informaciją transliuoti išorėje. Tai puikiai pasiteisinantis sprendimas organizuojant didesnio masto verslo centro renginius ar kitus įvykius“.
Technologija užtikrina neribotą lankstumą
Integruota ir IP tinklo pagrindu sudiegta vaizdo ir garso sistema yra ne tik patogesnė valdymo atžvilgiu, bet ir kur kas perspektyvesnis bei kaštus taupantis sprendimas ilgalaikėje perspektyvoje. „Iki šiol vyraujantys sprendimai, kai prie tinklo jungiami atskiri vaizdo ir garso įvadai, nulemia, jog sistemas yra labai sunku išplėsti situacijai keičiantis. Biurai ir komandos auga, o laikui bėgant dažnos įmonės poreikiai kinta. Tad jeigu iš anksto nėra apgalvota papildomų jungčių, viską tenka perdaryti arba apskritai diegti iš naujo. IP tinklu kuriama sistema turi dideles išplėtimo galimybes net jei iš karto nenumatėte, kad tam tikrame kabinete visgi turėjo būti ekranas ar garso kolonėlė. Tas pats ir su pastatais. Net ir „Vastint Lithuania“ atveju mes turėjome du atskirus pastatus, lauko erdvę, todėl integruotos sistemos naudojimas leidžia šias erdves apjungti arba sistemą dar labiau išplėsti ateityje“, – privalumus pabrėžia Rolandas Šikšnian, BMK projektų vadovas.
Šiuo atveju itin svarbios ir sistemos plačios panaudojimo galimybės. Galima ne tik neribotai sistemą plėsti, bet ir ją pasiimti kartu, jei visgi tenka keisti biuro erdves. Tai tarsi kompiuterio transportavimas su savimi, kai nebereikia galvoti apie senus išvedžiotus laidus. Tokios sistemos perkėlimas atitinkamai padės gerokai lengviau įsikurti naujoje erdvėje, nes įmonės jau turės jai pritaikytą sprendimą.
Efektyvesnis administravimas nuotoliniu būdu
Sistemos modernizavimas ir perkėlimas į IP tinklą leidžia sutaupyti laiko ir biuro administravimo kaštus. Konkrečių erdvių vaizdo ir garso sprendimai bei bet kokie iškylantys nesklandumai gali būti sprendžiami nuotoliniu būdu. „Tai reiškia, kad išvengiame klasikinių situacijų, kada telefonu bandome paaiškinti, kur ir ką serveryje reikia atlikti. Specialistai gali nedelsiant prisijungti prie sistemos centrinio valdymo punkto ir identifikuoti, kur įvyko gedimas bei situaciją ištaisyti“, – kur kas lengvesnio administravimo niuansus atskleidžia R. Šikšnian.
„Business Garden Vilnius“ verslo centre kiekvienai erdvei buvo paliktas atskiras valdiklis, tačiau taip pat yra ir visos sistemos pagrindinis modulis, valdomas planšetės pagalba. Tad atitinkamai gerokai sumažėja poreikis papildomų sričių specialistams. Užtenka vieno asmens, kuris gali paprastai koordinuoti visų erdvių garso ir vaizdo sprendimus keliais paspaudimais.
Internetio ryšio tinklas taps rinkos standartu
Jau kelerius metus stebėdami kintančias tendencijas, BMK specialistai prognozuoja, jog IP tinklu valdomi garso ir vaizdo sprendimai taps rinkos standartu. Sprendimų patogumas ir gerokai sumažėję diegimo kaštai paskatins keistis net ir didžiausius skeptikus. „Prieš 5-6 m. dauguma garso įrangos gamintojų pradėjo planuoti pereiti į interneto tinklu valdomus sprendimus. Tuomet buvo išleista „Dante“ garso sistema itin prigijusi renginių sferoje. Atitinkamai vaizdo sprendimai pradėjo judėti ta pačia linkme. Ir jei dar prieš 3 metus diegimo kaštai atrodė gana dideli, šiandien situacija yra kardinaliai pasikeitusi. Tad didieji biurų valdytojai turėtų gerai pasvarstyti ar verta likti prie tipinių analoginių rinkos sistemų, kuriose apsistatoma dėžutėmis ir krūva kabelių, bet neturima mobilumo ir praplečiamumo ateityje. Pasirinkus IP tinklą, įmonės turi galimybę susikurti individualizuotą sistemą, kas dažniausiai ir atperka pradines investicijas“, – teigia BMK projektų vadovas.
Integruotos ir IP tinklu valdomos sistemos privalumus jau spėjo įvertinti ir „Vastint Lithuania“. Kaip pažymi įmonės vadovas K. Vedeckis, „tai praplėtė mūsų požiūrį į garso ir vaizdo sprendimų aktualumą verslo erdvėse. Praktiškai išbandę ir įsitikinę, kaip tai palengvina komandos darbą bei suteikia platesnes galimybes nuomininkams, matome perspektyvą atitinkamus sprendimus rinktis ir kituose vystomuose objektuose“.